Get Adobe Flash player

 

„Spēles vienmēr bijušas daudz efektīvākas par lekcijām.” Intervija ar Nordic Group direktoru – Robertu Kecko.

Nordic Training International šobrīd ir vienīgais uzņēmums Latvijā, kas izstrādā un ražo apmācību biznesa spēles, simulācijas un izglītojošas spēles, tāpēc ir pienācis laiks uzzināt kaut ko vairāk par šīm spēlēm. Sarunāsimies ar vienu no spēļu izstrādātājiem – ideoloģisku, radošu cilvēku, Nordic Group direktoru – Robertu Kecko.„Spēles vienmēr bijušas daudz efektīvākas par lekcijām”.

1. Cik ilgi Nordic Training International izstrādā un ražo spēles?

- Ar spēļu izstrādi gan Latvijā, gan starptautiskā līmenī, mēs nodarbojamies diezgan ilgi. Apmācību spēļu izstrādes un ražošanas jomā Nordic Training International ir īsti profesionāļi. Protams, ir uzņēmumi, kas dažādas spēles iegādājas ārvalstīs, pēc tam pārdod tās Latvijā vai arī vada apmācību pasākumus pamatojoties uz tām. Mēs esam unikāli ar to, ka paši izstrādājam un ražojam spēles un, izmantojot tās, vadam apmācības. Šobrīd NTI izstrādātās spēles popularitāti guvušas ne tikai Latvijā, bet arī tādās valstīs kā Krievija, Ukraina, Baltkrievija, Polija, Lietuva, Zviedrija un Ķīna.

2. Kādas spēles „Nordica” ražo?
- Biznesa-simulācijas spēles (apmācība ilgst 1-3 dienām vai vairāk), apmācību galda spēles (ilgst 4-8 stundas vai vairāk), virkne spēļu (vairāk kā 20), lai mācītos svešvalodas (play english) un spēles izglītības sistēmas uzlabošanai (skolām un citām mācību iestādēm).
Kāda ir šo spēļu atšķirība? Biznesa-simulācijas spēle ļoti labi ataino konkrētu darbību vai prasmju vidi, kura jāizkopj. Apmācību galda spēles arī var izmantot ar konkrētu nolūku un tiks panākts nozīmīgs ieguvums. Tās var izmantot kā pamatu seminārā, kā arī iekļaut kā vienu no daļām nozīmīgā komandas pasākumā. Svešvalodas apgūšanas spēles viennozīmīgi palīdz iemācīties jaunu valodu nepiespiestā atmosfērā, uzlabo komunikācijas prasmes, ceļ pašapziņu un ļauj brīvi sazināties svešvalodā. Spēles izglītības sistēmā ir atsevišķa un liela niša, kas pelnījusi uzmanību. Tās ir spēles, kas palīdz efektīvāk strādāt gan skolēniem, gan skolotājiem: ne tikai paaugstināt zināšanu līmenī, bet arī uzlabot savstarpējās attiecības starp skolotājiem un skolēniem, kas mūsdienās ir diezgan svarīgi. Vairāk par šīm spēlēm var uzzināt- "business-games" ("games"), "edu-games" un - "play-english"
Spēles var iedalīt vairākos veidos, bet es tās dalītu konkrētās kategorijās, jo apmācībā iespējami varianti, kad galda spēles apvieno ar biznesa simulācijas elementiem un simulāciju kombinē ar galda spēles elementiem. Viss ir atkarīgs no tā, ko vēlas klients, kāds ir viņa vēlamais rezultāts, jo visas spēles ir vērstas uz konkrēta rezultāta sasniegšanu. Bieži vien, lai izstrādātu spēli konkrētam uzņēmumam, tajā ir jābūt atšķirīgiem novirzieniem un tāpēc tiek izmantoti dažādi elementi - tas viss ir atkarīgs no mērķa un noteiktā uzdevuma.

3. Kā viens no spēļu izstrādātājiem, pastāsti, lūdzu, cik viegli vai sarežģīti tas ir – radīt spēli konkrētām uzņēmumam?
- Izstrādājot spēli konkrētam uzņēmumam, tās radītāji iziet caur dažādiem procesiem – dažādi sarežģījumi, jautrība, sava veida rutīna, bet principā tas ir ļoti radošs process. Spēles izstrādes laiks aizņem pietiekami daudz laika. Fiziski tas, protams, atkarīgs no darbinieku noslogojuma. Nevienai spēlei nevar nospraust konkrētus termiņus, lai zinātu, kad tā būs gatava. Pat tad, kad liekas – spēle jau gatava, tiek izspēlēta spēles „demo” versija, kuras laikā var novērtēt spēles stiprās un vājās puses, lai uzlabotu spēli augstākā līmenī.
Jebkuras spēles izstrādē piedalās vesela komanda, kas, spēlējot spēli, uzlabo spēles sākotnējo versiju, jo viens cilvēks nekad nevar pārzināt visas nišas. Pēc pieredzes varu teikt, ka bieži spēles galējais variants ir tik ļoti uzlabots, ka radikāli atšķiras no sākotnējā spēles prototipa. NTI izstrādā spēles vairākās valodās un veiksmīgi turpina darboties šajā virzienā.

4. Kāpēc uzņēmumam konkrēta spēle ir vajadzīga? Ko var sasniegt ar spēles palīdzību?
- Ja mēs runājam par apmācību spēlēm, tad tās par 100% paātrina jauna darbinieka iejušanos uzņēmumā, uzlabo atmosfēru, klimatu un attiecības kolektīvā, paātrinās un uzlabos komandas izveides procesu. Spēle spēj kvalitatīvi paaugstināt konkrētu darbinieku līmeni, galvenais ir pareizi un konsekventi izmatot šo instrumentu, lai iegūtu vēlamo rezultātu.

5. Cik izmaksā individuāla spēle uzņēmumam?
- Uz šo jautājumu var atbildēt tikai tad, kad konkrēti zināms, ar kādu mērķi spēle ir jāizstrādā, kā to izmantos un kādus rezultātus tā dos uzņēmumam. Ja spēles izstrādes procesā uzņēmumam ir iespēja ietaupīt laiku un finanses par lieliem tehnoloģiskajiem procesiem, bet tie uzlabo spēli, tad spēle kļūst nenovērtējama, jo tā uzņēmumam nesīs lielāku peļņu. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka visas spēles izmaksas attaisnojas un ar tās palīdzību uzņēmums gūs peļņu atkarīgi no tā, cik pareizi un bieži uzņēmums spēli izmantos, lai sasniegtu mērķus un rezultātus.

6. Kādas ir Jūsu domas par apmācību spēļu ieviešanu izglītības sistēmā?
- Kad mēs skolēniem vadījām spēles, skolotāji bija patīkami pārsteigti, kā skolēni bez liekas domāšanas iesaistījās savstarpējās diskusijās par vielu klasifikāciju. Jo spēlējot spēli, bērni mācās un viegli uztver mācību materiālu. Apmācību spēles ir milzīgs ieguvums izglītības sistēmā un tās skolēniem rada lielāku interesi par konkrētu mācību priekšmetu. Ja spēli izmanto pareizi, tad tā ir ļoti spēcīgs instruments un palīdzība skolotājiem mācību procesā. Viņiem rodas iespēja daudz efektīvāk pasniegt mācību materiālu, savukārt skolēni ar lielāku interesi darbojas mācību stundā.

7. Kādas spēles patīk Tev pašam?
- Es labprāt spēlēju dažādas spēles, īpaši man patīk komandas spēles – „Salas un tilti”, „Ekspansija”, „TimeMentor” (personīgi man – viena no aizraujošākajām spēlēm!). Katrā no šīm spēlēm ir dažādas intereses un vērtības. Bet vissvarīgākais, lai spēle sasniegtu to mērķi, kam tā sākotnēji tikusi radīta.
Piemēram, spēle klimata uzlabošanai kolektīvā „Salas un Tilti”, lieliski rada pozitīvu atmosfēru, uzlabo līdzcilvēku savstarpējās attiecības. Prioritāšu un laika plānošanas spēle „TimeMentor” man patīk tāpēc, ka tā māca plānot savu dienu, ikdienas darbus un pienākumus. Šī spēle ir spēcīga arī ar to, ka dod iespēju ielūkoties katra dalībnieka situācijai darbā, kā arī stabilizēt personīgās dzīves balansu.
Neparedzamā „Ekspansija” man patīk, jo tajā ir jāmācās domāt stratēģiski. Tā ātri māca un palīdz attīstīt stratēģisko domāšanu un šo spēli ir iespēja spēlēt arī komandā.

8. Kādu apmācības metodi Tu izvēlētos pats sev?
- Es izvēlētos treniņu, kur būtu ietverta spēle par konkrētu tēmu. Jo tieši treniņš vēl vairāk pastiprina spēli, tāpat kā spēle pastiprina treniņu. Es priecājos, ka NTI piedāvā un vada līdzīgus seminārus un spēles, jo tie patiešām uzlabo mācību efektivitāti.

9. Kādu nākotni Tu redzi apmācību spēlēm un kam Tu ieteiktu tās spēlēt?
- Runājot par spēli ilgtermiņā, kā mērķu un rezultātu sasniegšanas instruments, spēles, neapšaubāmi var cilvēku tikai pilnveidot. Spēles „dzīvos” un mācīs cilvēkus tieši tik, cik mēs paši gribēsim iemācīties ko jaunu. Spēles vienmēr ir sniegušas lielāku efektivitāti kā tikai lekcijas, personīgi es nezinu nevienu metodi, kas būtu efektīvāka par mācīšanos ar spēļu palīdzību.
Pat visvienkāršākās spēles ir izglītojošas. Dažas no tām māca domāt stratēģiski, citas – komunicētos ar apkārtējiem, vienoties par kaut ko, pieņemt nestandarta lēmumus utt. Spēlēt biznesa apmācību spēles es ieteiktu, pirmkārt, visiem vadītājiem un tiem, kas grib izkopt sevī noteiktas īpašības. Daudzi būs pārsteigti, cik ātri spēle palīdz izkopt noteiktas īpašības, sasniegt mērķi un vēlamo rezultātu.

 

Aktuāli

Stratēģija, komanda, finanses
Izproti līderību
Laika plānošanai uzņēmumā
Laika plānošanas uzlabošanai
Lēmumu pieņemšanas prasmēm
KLIMATA UZLABOŠANA KOLEKTĪVĀ
Veiksmei biznesa pārrunās
Praktiskā komandas veidošanas spēle
Pārdošanas prasmju uzlabošanai
Izproti savas spējas

NTI Efektivitātes mēnešraksts
Tas sniegs jums praktiskus padomus, kā paaugstināt efektivitāti, uzlabojot vadības, līderības, pārrunu, pārdošanas, personiskā darba organizācijas u.c. prasmes, kā arī informāciju par NTI jaunumiem un piedāvājumiem apmācību jomā.
 
 

Par mums   |   Semināru programmas   |   Lietišķās apmācību spēles   |   Pakalpojumi   |   Kontakti